Skip to content

79 White Horse Pike SouthBerlin, NJ 08009

Built 1890
Public Property

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block1108
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage2,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,600
57%
Improvement Value:$81,400
43%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,289-23.1%
2022$8,176-0.8%
2021$8,243+1.9%
2020$8,091+3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft2,088DeedBook 11742, Page 232

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 11030, Page 1864Recorded12/7/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8515, Page 1634

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 7203, Page 1760

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4051, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1890