Skip to content

70 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block1210
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-3
Sq Footage1,014
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
40%
Improvement Value:$89,700
60%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,103+0.9%
2024$5,056+2.1%
2023$4,952+0.6%
2022$4,922-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 12587, Page 1177

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 7488, Page 1881

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4757, Page 276

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 4615, Page 771

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3949, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1925