Skip to content

105 Rich AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block1309
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$113,200
65%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,908+0.9%
2024$5,854+2.1%
2023$5,733+0.6%
2022$5,698-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 12764, Page 1840

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 7398, Page 1944

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 5130, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1950