Skip to content

16 Townsend AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block1802
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,404
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
32%
Improvement Value:$142,500
68%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+0.9%
2024$7,081+15.2%
2023$6,147+0.6%
2022$6,110-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000
Sq Ft1,404DeedBook 12998, Page 1965Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 12346, Page 308

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,404DeedBook 12004, Page 471Recorded3/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 4724, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1950