Skip to content

212 Broad Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block1313
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,194
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,200
27%
Improvement Value:$196,900
73%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+0.9%
2024$9,163+2.1%
2023$8,973+2.3%
2022$8,774-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 12843, Page 1869

Property Built

Built

Year Built: 1960