Skip to content

6 Linden AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1988

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block1803
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,754
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
23%
Improvement Value:$211,900
77%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,428+0.9%
2024$9,342+39.7%
2023$6,686+4.5%
2022$6,396-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 12030, Page 1221

Property Sale

Sale
$194,000
Sq Ft1,322DeedBook 11397, Page 539Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 7898, Page 1

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5219, Page 867

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4284, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1988