Skip to content

34 Smokey Run DriveBerlin, NJ 08009

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block1901
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
32%
Improvement Value:$113,300
68%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,717+0.9%
2024$5,665+2.1%
2023$5,548+0.6%
2022$5,514-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12070, Page 1720

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 10517, Page 1327Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5259, Page 94

Property Sale

Sale
$109,150
DeedBook 4615, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1992