Skip to content

28 Smokey Run DriveBerlin, NJ 08009

Built 1992

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1901
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,100
35%
Improvement Value:$110,000
65%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+0.9%
2024$5,682+2.1%
2023$5,564+0.6%
2022$5,530-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 11809, Page 321

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8870, Page 375

Property Sale

Sale
$109,820
DeedBook 4614, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1992