Skip to content

59 Gardens AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1990

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block2004
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,200
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
24%
Improvement Value:$274,600
76%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,327+0.9%
2024$12,215+2.1%
2023$11,962+0.6%
2022$11,890-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft3,200DeedBook 12357, Page 1921

Property Built

Built

Year Built: 1990