Skip to content

2 Laurel AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1900

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block201
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningI-2
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
22%
Improvement Value:$136,600
78%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,979+0.9%
2024$5,925+2.1%
2023$5,802+0.6%
2022$5,767-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 10784, Page 392

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 10097, Page 1702Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 9573, Page 1997

Property Built

Built

Year Built: 1900