Skip to content

56 Park AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Sep 5, 1986

Property Information

Block203
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,815
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
19%
Improvement Value:$160,400
81%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+0.9%
2024$6,692+2.1%
2023$6,554+0.6%
2022$6,514-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500

To:

Sq Ft1,815DeedBook 4160, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1960