Skip to content

65 Atlantic AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1970
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 24, 2021

Property Information

Block203
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,986
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
20%
Improvement Value:$149,000
80%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,365+0.9%
2024$6,307+2.1%
2023$6,176+0.6%
2022$6,139-0.8%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-013278-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 11999, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 7994, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1970