Skip to content

2 Martin PlaceBerlin, NJ 08009

Built 1991

Last Sale Price
$195,800
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block2101
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,780
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
20%
Improvement Value:$271,800
80%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+0.9%
2024$11,482+2.1%
2023$11,244+0.6%
2022$11,176-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$195,800

To:

Sq Ft2,780DeedBook 4636, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$194,550
DeedBook 4473, Page 27