Skip to content

23 Rondon AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block2103
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,846
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
35%
Improvement Value:$122,400
65%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+0.9%
2024$6,321+2.1%
2023$6,190+0.6%
2022$6,152-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$194,900

To:

Sq Ft1,846DeedBook 9862, Page 597

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 9304, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 1955