Skip to content

56 Summit AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block2201
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage7,471
Acreage3.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
14%
Improvement Value:$717,900
86%
Total Assessment$837,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,581+0.9%
2024$28,321+2.1%
2023$27,734+0.6%
2022$27,567-8.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft7,471DeedBook 7351, Page 1234