Skip to content

9 Hickory LaneBerlin, NJ 08009

Built 1971

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block2205
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,945
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
33%
Improvement Value:$157,700
67%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+0.9%
2024$7,994+2.1%
2023$7,828+0.6%
2022$7,781-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,945DeedBook 7740, Page 856

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 5126, Page 893

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 50445, Page 112

Property Sale

Sale
$67,500

Property Built

Built

Year Built: 1971