Skip to content

8 Laurel Hill CourtBerlin, NJ 08009

Built 1971

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Nov 5, 1982

Property Information

Block2205
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,422
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,700
30%
Improvement Value:$177,300
70%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,698+0.9%
2024$8,619+2.1%
2023$8,441+0.6%
2022$8,390-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft2,422DeedBook 3863, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1971