Skip to content

20 Evanine DriveBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Date
Jun 10, 1992

Property Information

Block2210
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,464
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
30%
Improvement Value:$193,100
70%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,350+0.9%
2024$9,265+2.1%
2023$9,073+0.6%
2022$9,018-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,950

Property Built

Built

Year Built: 1972