Skip to content

9 Aristone DriveBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 5, 2004

Property Information

Block2206
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,518
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
30%
Improvement Value:$192,600
70%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+0.9%
2024$9,298+2.1%
2023$9,106+0.6%
2022$9,051-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,518DeedBook 7398, Page 1591

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5033, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1970