Skip to content

4 Evergreen DriveBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$453,362
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block2206
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,396
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
31%
Improvement Value:$173,100
69%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+0.9%
2024$8,528+2.1%
2023$8,351+0.6%
2022$8,301-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$453,362

To:

Sq Ft2,396DeedBook 12678, Page 1176

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft2,396DeedBook 11271, Page 152Recorded12/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970