Skip to content

6 Delwood LaneBerlin, NJ 08009

Built 1968

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 11, 2002

Property Information

Block2209
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,858
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
41%
Improvement Value:$116,700
59%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+0.9%
2024$6,689+2.1%
2023$6,550+0.6%
2022$6,511-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,858DeedBook 5249, Page 530

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4990, Page 225

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4910, Page 443

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3864, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1968