Skip to content

53 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$135,850
Last Sale Date
Nov 22, 2007

Property Information

Block1900
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,926
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
33%
Improvement Value:$174,000
67%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,794+0.9%
2024$8,714+2.1%
2023$8,533+0.6%
2022$8,482-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,850

To:

Sq Ft1,926DeedBook 8812, Page 1101

Property Built

Built

Year Built: 1960