Skip to content

107 Rutgers BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 20, 2003

Property Information

Block2303
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,908
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
27%
Improvement Value:$204,100
73%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+0.9%
2024$9,420+2.1%
2023$9,225+0.6%
2022$9,169-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 7218, Page 607

Property Sale

Sale
$232,900
DeedBook 5260, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$151,650
DeedBook 4842, Page 684