Skip to content

103 Rutgers BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block2303
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
27%
Improvement Value:$201,400
73%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+0.9%
2024$9,329+2.1%
2023$9,136+0.6%
2022$9,080-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

To:

Sq Ft1,720DeedBook 12554, Page 119

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 8050, Page 501

Property Sale

Sale
$187,590
DeedBook 5152, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 2000