Skip to content

101 Rutgers BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$234,256
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block2303
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,936
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
18%
Improvement Value:$279,800
82%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,591+0.9%
2024$11,485+2.1%
2023$11,247+0.6%
2022$11,179-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$234,256

To:

Sq Ft2,936DeedBook 5201, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2000