Skip to content

308 Rutgers BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$227,470
Last Sale Date
Dec 10, 2001

Property Information

Block2307
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,756
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
18%
Improvement Value:$278,500
82%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,546+0.9%
2024$11,441+2.1%
2023$11,204+0.6%
2022$11,137-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$227,470

To:

Sq Ft2,756DeedBook 5203, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 2001