Skip to content

119 Kennedy LaneBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block2401
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,625
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
20%
Improvement Value:$169,000
80%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+0.9%
2024$7,142+2.1%
2023$6,994+10.9%
2022$6,307-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 11409, Page 705

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 7520, Page 1610

Property Sale

Sale
$111,850
DeedBook 4899, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1996