Skip to content

116 Wilson LaneBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$277,900
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block2401
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
22%
Improvement Value:$154,700
78%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764+0.9%
2024$6,703+2.1%
2023$6,564+0.6%
2022$6,524-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,900

To:

Sq Ft1,392DeedBook 8732, Page 332

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 7644, Page 798

Property Sale

Sale
$128,425
DeedBook 4927, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1996