Skip to content

102 Wilson LaneBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block2401
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
23%
Improvement Value:$145,500
77%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,447+0.9%
2024$6,388+2.1%
2023$6,256+0.6%
2022$6,218-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8897, Page 1670

Property Sale

Sale
$117,482
DeedBook 4940, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1996