Skip to content

10 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 17, 2012

Property Information

Block2401
Lot43
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
19%
Improvement Value:$194,400
81%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,142+0.9%
2024$8,068+2.1%
2023$7,901+0.6%
2022$7,853-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 9736, Page 830

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 8396, Page 1419

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5145, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1998