Skip to content

38 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block2401
Lot53
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,633
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
20%
Improvement Value:$165,000
80%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,061+0.9%
2024$6,997+2.1%
2023$6,852+0.6%
2022$6,810-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 8101, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1998