Skip to content

123 Wilson LaneBerlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block2401
Lot58
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,054
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
19%
Improvement Value:$190,500
81%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+0.9%
2024$7,950+2.1%
2023$7,785+2.7%
2022$7,577-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

To:

Sq Ft2,054DeedBook 11449, Page 1171

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 8411, Page 1033

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5117, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1998