Skip to content

56 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jan 17, 2005

Property Information

Block2401
Lot63
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,788
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
19%
Improvement Value:$178,200
81%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,518+0.9%
2024$7,450+2.1%
2023$7,295+0.6%
2022$7,251-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 7717, Page 643

Property Sale

Sale
$144,704
DeedBook 5081, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 2000