Skip to content

207 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block2401
Lot85
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
19%
Improvement Value:$189,400
81%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+0.9%
2024$7,902+2.1%
2023$7,739+0.6%
2022$7,692-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 9804, Page 1510

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8481, Page 169

Property Sale

Sale
$144,290
DeedBook 5106, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 2000