Skip to content

33 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
May 1, 2009

Property Information

Block2403
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
21%
Improvement Value:$161,800
79%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+0.9%
2024$6,902+2.1%
2023$6,759+0.6%
2022$6,718-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9035, Page 1549

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 7228, Page 1686

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$117,394
DeedBook 5024, Page 691