Skip to content

47 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1999

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block2403
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,633
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
20%
Improvement Value:$169,100
80%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+0.9%
2024$7,145+2.1%
2023$6,997+0.6%
2022$6,955-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 11473, Page 1287

Property Sale

Sale
$149,148
DeedBook 5064, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1999