Skip to content

28 Canyon DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$241,490
Last Sale Date
Nov 28, 2003

Property Information

Block2503
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionFOXWOOD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,784
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,300
19%
Improvement Value:$313,900
81%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,173+0.9%
2024$13,054+2.1%
2023$12,783+0.6%
2022$12,706-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$241,490

To:

Sq Ft2,784DeedBook 7331, Page 235