Skip to content

28 Bryce RoadBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block2504
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,534
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$174,200
81%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+0.9%
2024$7,308+2.1%
2023$7,156+0.6%
2022$7,113-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 9596, Page 1450

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8562, Page 680

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 7608, Page 939