Skip to content

39 Zion DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block2504
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
18%
Improvement Value:$184,400
82%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+0.9%
2024$7,646+2.1%
2023$7,487+0.6%
2022$7,442-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 10934, Page 339

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 9131, Page 489

Property Sale

Sale
$240,566
DeedBook 7953, Page 1644

Property Built

Built

Year Built: 2005