Skip to content

157 Clementon RoadBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block504
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,152
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
38%
Improvement Value:$115,500
62%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+0.9%
2024$6,317+2.1%
2023$6,186+0.6%
2022$6,149-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5029, Page 512

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4429, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1960