Skip to content

28 Franklin Avenue NorthBerlin, NJ 08009

Built 1928

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block600
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,097
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,400
49%
Improvement Value:$75,400
51%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+0.9%
2024$4,996+2.1%
2023$4,892+0.6%
2022$4,863-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,097DeedBook 5242, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1928