Skip to content

16 Wright AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Jun 22, 1995

Property Information

Block1003
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
44%
Improvement Value:$77,700
56%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,519+1.0%
2024$4,475+2.2%
2023$4,377+0.6%
2022$4,349-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4765, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1920