Skip to content

52 Dover AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block607
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,674
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
21%
Improvement Value:$300,900
79%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,921+0.9%
2024$12,803+2.1%
2023$12,538+0.6%
2022$12,463+8.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,500

From:

To:

Sq Ft2,674DeedBook 11124, Page 1579Recorded5/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8012, Page 773

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5179, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1985