Skip to content

22 Arlington Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 23, 1990

Property Information

Block609
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,393
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,700
28%
Improvement Value:$197,700
72%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,360+0.9%
2024$9,275+2.1%
2023$9,083+0.6%
2022$9,028-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft2,393DeedBook 4436, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1955