Skip to content

126 Juniper AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Jan 24, 2012

Property Information

Block700
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,175
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
34%
Improvement Value:$132,000
66%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822+0.9%
2024$6,760+2.1%
2023$6,620+0.6%
2022$6,580-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500

To:

Sq Ft2,175DeedBook 9533, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 1970