Skip to content

10 Ellis AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block700
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,714
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
21%
Improvement Value:$271,000
79%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,700+0.9%
2024$11,593+2.1%
2023$11,353+0.6%
2022$11,285-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,714DeedBook 12120, Page 1555

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4849, Page 692