Skip to content

102 Holly AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jun 17, 1988

Property Information

Block701
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,256
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$197,600
75%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,957+0.9%
2024$8,876+2.1%
2023$8,692+0.6%
2022$8,640-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 4301, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1970