Skip to content

20 Constitution BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block900
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,515
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
38%
Improvement Value:$126,400
62%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,900+0.9%
2024$6,838+2.1%
2023$6,696+0.6%
2022$6,656-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,515DeedBook 5074, Page 506

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4456, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1978