Skip to content

43 Wayside RoadBerlin, NJ 08009

Built 1985

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Jul 18, 1986

Property Information

Block901
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,074
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
28%
Improvement Value:$187,300
72%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+0.9%
2024$8,795+2.1%
2023$8,613+0.6%
2022$8,561-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900

To:

Sq Ft2,074DeedBook 4146, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1985