Skip to content

41 Wayside RoadBerlin, NJ 08009

Built 1985

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block901
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,412
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
25%
Improvement Value:$220,000
75%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,991+0.9%
2024$9,900+5.6%
2023$9,371+0.6%
2022$9,314-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,412DeedBook 11856, Page 1528

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4084, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1985